City Chapter Presidents

City Chapter Presidents

CITY CHAPTER PRESIDENTS

NAMES CITY/PROVINCE
JOSE NETU M.  TAMAYO Dagupan City
ARLENE JANE ALVAREZ-REYES   Santiago City
SARAH LUGERNA F.  LIPUMANO-GARCIA   Olongapo City
JERICHO G. AGUAS Angeles City
BENITO J. BRIZUELA   Lucena City
MATTHEW K. MENDOZA Puerto Princesa City
MILA SD. RAQUID-ARROYO Naga City
EM  L. ANG    Bacolod City
JOSE EFRAIN G. TREÑAS, III   Iloilo City
JOSE C.  DALUZ, III Cebu City
RICARDO  D.  AMORES Lapu-Lapu City
ROLANDO M. VILLASENCIO   Ormoc City
EDWIN Y. CHUA Tacloban City
MYRA PAZ  V. ABUBAKAR   Zamboanga City
GEORGE S. GOKING Cagayan de Oro City
SAMUEL P.  HUERTAS Iligan City
NILO M. ABELLERA, JR. Davao City
MOHAMMAD ALI C. MATABALAO Cotabato City
FRANKLIN M. GACAL, JR. General Santos City
DERRICK A. PLAZA Butuan City
ELAINE D. SEMBRANO Baguio City
ROBERTO R. SAMSON Caloocan City
DANILO V. HERNANDEZ Las Piñas City
NEMESIO S. YABUT, JR. Makati City
BERNARD C. DE LA CRUZ Malabon City
JESUS C. CRUZ Mandaluyong City
EDWARD M. TAN City of Manila
SERAFIN Y. BERNARDINO Marikina City
MA. DHESIREE G. AREVALO Muntinlupa City
RICHARD S. SAN JUAN Navotas City
JOHN RYAN G. YLLANA Parañaque City
ALLAN T. PANALIGAN Pasay City
CORAZON M. RAYMUNDO Pasig City
GODOFREDO T. LIBAN, II Quezon City
RICHARD F. PERALTA San Juan City
DARWIN B. ICAY Taguig City
ANTONIO R. ESPIRITU Valenzuela City

CAR

NAMES CITY/PROVINCE
BIENVENIDO A. DION, JR. Abra
NESTOR T. FONGWAN, JR. Benguet
MAXIMILLAN D. LUGLUG Ifugao
JAYHARLEY B, DUGUIANG Kalinga
SAMUELA A. REAL Apayao
BALEXANDRE C. CLAVER Mt. Province

REGION I

NAMES CITY/PROVINCE
DOMINGO C. AMBROCIO, JR. Ilocos Norte
JOHNNY NESTOR R. ITCHON Ilocos Sur
FRANCISCO PAOLO P. ORTEGA, V La Union
SHEILA MARIE S. PEREZ-GALICIA Pangasinan

REGION II

NAMES CITY/PROVINCE
ROMEO G. ACEBES Batanes
MAILA ROSARIO S. TING-QUE Cagayan
EDWARD S. ISIDRO Isabela
PRESCILLA O. MARCOS Nueva Vizcaya
DIOLISON A. VICMUDO Quirino

REGION III

NAMES CITY/PROVINCE
MAY ANNE G. CASTRO Aurora
NOEL JOSEPH L. VALDECAÑAS Bataan
NOEL JOSEPH L. VALDECAÑAS Bulacan
PETER MARCUS A. MATIAS Nueva Ecija
OLGA FRANCES D. DIZO Pampanga
ALAIN CARLO F. SAWIT Tarlac
GIGI E. JUAREZ Zambales

REGION IV-A

NAMES CITY/PROVINCE
MILDRED B. SANCHEZ Batangas
KERBY J. SALAZAR Cavite
JONALINA A. REYES Laguna
VICENTE E. SALUMBIDES, III Quezon
FREDDIE L. BONIFACIO Rizal

REGION IV-B

NAMES CITY/PROVINCE
PRIMO C. PAMINTUAN Marinduque
MARK PHILIP V. RAMIREZ Occidental Mindoro
MARION FRANCIS D. MARCOS Oriental. Mindoro
CLARITO D. DEMAALA, IV Palawan
VIRGILIO C. MAULION Romblon

REGION V

NAMES CITY/PROVINCE
ALAN O. RAÑOLA Albay
JOAQUIN EMMANUEL G. PIMENTEL Camarines Norte
JORGE R. BENGUA Camarines Sur
JUAN A. VELCHEZ, JR. Catanduanes
RICHARD A. ALAJAR Masbate
DENNIS ALFONSO L. ESCUDERO Sorsogon

REGION VI

NAMES CITY/PROVINCE
TEDDY C. TUPAS Aklan
TEDDY C. TUPAS Antique
ELMER P. AREVALO Capiz
MA. SHEILA G. GANGE Guimaras
LICURGO P. TIRADOR Iloilo

NEGROS ISLAND REGION (NIR)

NAMES CITY/PROVINCE
VALENTINO MIGUEL J. ALONSO Negros Occidental
MIGUEL L. DUNGOG Negros Oriental

REGION VII

NAMES CITY/PROVINCE
GLORIA B. GEMENTIZA Bohol
EARL TIDY H. OYAS Cebu
CLE BERN J. PAGLINAWAN Siquijor

REGION VIII

NAMES CITY/PROVINCE
WILSON S. UY Leyte
LYNN E. MCKINNERY Biliran
ALEX C. LIM Southern Leyte
BEETHOVEN M. BERMEJO, SR. Samar
ALDWIN U. AKLAO Eastern Samar
KATHLEEN CINCO-BANDAL Northern Samar

REGION IX

NAMES CITY/PROVINCE
PETER Y. CO Zamboanga del Norte
MIGUELITO T. OCAPAN Zamboanga del Sur
JOVAL JOHN B. SAMONTE Zamboanga Sibugay

REGION X

NAMES CITY/PROVINCE
OLIVER OWEN L. GARCIA Bukidnon
KITERIO ANTONIO U. PALARCA, II Camiguin
SETTY DEAMILA C. MACARAMBON Lanoa del Norte
SETTY DEAMILA C. MACARAMBON Misamis Occidental
LILIAN U. GALLOGO Misamis Oriental

REGION XI

NAMES CITY/PROVINCE
DAN P. GERVACIO Davao
JOSE NELSON Z. SALA, SR. Davao del Sur
ESTEFANIE T. BAUTISTA Davao Occidental
RABSALON M. LAMARAN Davao Oriental
CHRISTOPHER L. JOVITA Compostela Valley

REGION XII

NAMES CITY/PROVINCE
ALBERTO G. RIVERA Cotabato
AMIL A. PANGANSAYAN Sultan Kudarat
JOSEPH M. CALANAO Sarangani
SHEELA MAR D. BACLAAN South Cotabato

REGION XIII

NAMES CITY/PROVINCE
GINA A. CEBALLOS Agusan del Sur
VICENTE M. COCON Agusan del Norte
MARLON M. CORO Surigao del Norte
VALERIO T. MONTESCLAROS, JR Surigao del Sur
ANNABEL P. PELISMINO Dinagat Island

ARMM

NAMES CITY/PROVINCE
JHABBER S. KALLAHAL Basilan
TIBULON L. SANGKI Maguindanao
ARNASHRIF M. MUKSAN Sulu
RHODESIA S. MATOLO-SALI Tawi-Tawi
MACAPADO A. BENITO, JR. Lanao del Sur